PoE Ethernet Üzerinden Güç Aktarımı

Power over Ethernet (PoE) ile tek bir kablo, ağ özellikli cihazlara aynı anda veri hizmetleri ve güç sağlar.


Patchkabel kurz vorm Einstecken


Power over Ethernet: Ağ üzerinden akım beslemesi


Tüm enerji beslemesi RJ45 arayüzü üzerinden gerçekleştirilir. PoE teknolojisi tanımlanmış maksimum 100 metrelik aktarım mesafesine sahiptir. 2003 yılında ilk IEEE standardının (802.3af) kabul edilmesinden bu yana PoE hızla gelişmiştir.

En yeni PoE-standardı 4 Pair Power over Ethernet (4PPoE, 802.3bt) ile yaklaşık 90 W'ye kadar güç mümkündür. Bu aynı zamanda PoE'yi dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar veya bilgisayarlar gibi yoğun enerjili uç cihazlar için ilginç hale getirir. Ağ teknolojisinin lider üreticisi olarak, EFB-Elektronikte şirket binalarında ve endüstriyel ağ altyapılarında PoE çözümlerinin giderek yaygınlaştığını gözlemliyoruz.

Power over Ethernetin avantajları

Esnek:
Power over Ethernet ile ağları kurma ve genişletme seçenekleri, akım hatlarına bağlı değildir. PoE, akım hatlarının döşenmesinin karmaşık, pahalı olduğu veya öngörülmediği binalarda esnek bir alternatif sunar.
Uygun maliyetli:
PoE ile akım kabloları ve güç kaynakları için satın alma maliyetlerinden tasarruf sağlar ve işletme maliyetlerini azaltmış olursunuz. Büyük ağ altyapılarına sahip şirketler veya endüstride bu maliyet tasarrufları önemlidir.
Akım ve kaynak tasarrufu sağlar:
Green Ethernet standartları, PoE anahtarının bağlı olmayan bağlantı noktalarını akım tasarruf moduna alır. Akım sarfiyatı bu şekilde ciddi oranda indirgenir. Daha az bağlantı kablosu, kablo kılavuzları ve akım hatları kaynak ve maliyet tasarrufu sağlar..

PoE ağ teknolojisi: Bileşenler ve koşullar

Power over Ethernetin PoE uyumlu cihazlarla entegrasyonu için akım beslemesini ve veri aktarımını birleştiren sadece bir PoE anahtarına ve Patch kabloya ihtiyaç duyulur. Power over Ethernet ağınıza PoE uyumlu olmayan cihazları da eklemek istiyorsanız, arayüzden cihaza akım beslemesini ve veri aktarımını tekrar kesmek için bir PoE dağıtıcıya ihtiyacınız olacaktır. PoE adaptörü veya PoE-Midspan olarak da adlandırılan PoE enjektörü yardımıyla, PoE uyumlu olmayan bir anahtar aracılığıyla PoE ağ cihazlarını sadece bir güç veri kablosu ile çalıştırabilirsiniz.

Akıllı evlerde Power over Ethernet Evde, ticari ve endüstriyel alanda PoE uygulamalarır

Akıllı evlerde aydınlatma, jaluziler, müzik sistemleri veya erişim sistemleri birbiriyle bağlantılıdır ve merkezi olarak kontrol edilebilir. Sensörler çevresel uyaranları tanır ve bilgileri diğer cihazlara iletir. Örneğin, bir sensör pencerelerin açık olduğunu kaydeder. Bunun üzerine kaloriferler kısılır.

Akıllı ev ya da akıllı binada çok sayıda elektronik, ağ özellikli cihazlar vardır. Hepsini enerji ve veri ile beslemek için
Power over Ethernet, pratik ve uygun maliyetli bir çözüm sunuyor. Enerji tüketiciler (Powered Devices) sadece bir bağlantı kablosu ile bağlanır. Böylelikle daha az elektrik bağlantısına ihtiyaç duyulduğundan evin genelindeki kablo bağlantıları sayısı da azalır.

Yaklaşık 90 W'ye kadar güce sahip 4 Pair Power over Ethernet'in (4PPoE) en yeni standardı sayesinde, akıllı televizyonlar ve bilgisayarlar gibi yoğun enerjili enerji tüketicileri de bağlanabilir.

PoE ayırıcılar ile PoE uyumlu olmayan cihazların ağa entegre edilmesi

PoE ayırıcılar, PoE uyumlu olmayan ağ özellikli cihazlar için Power over Ethernet sağlar. Örneğin, erişim noktaları veya ağ kameralarına, tek bir ethernet kablosu aracılığıyla güç ve veri hizmetleri sağlanır. Bu nedenle PoE ayırıcının arka tarafında akım ve verileri ayrı ayrı aktaran iki bağlantı kablosu vardır. PoE ayırıcı kullanımı özellikle PoE uyumlu olmayan cihazların kullanılacağı ve erişim mesafesinde prizlerin olmadığı durumlar için uygundur..

Endüstriyel ağ otomasyonu için endüstriyel PoE anahtarı ve 4PPoE

Endüstriyel ağ teknolojisinde özellikle güvenilirlik ve yüksek elektrik arızası mukavemeti önem taşımaktadır. Cihazlar toz, sıcaklık dalgalanmaları ve titreşimler gibi çevre etkilerine karşı dayanıklı olmalıdır. Bu durum akım beslemesi için de geçerlidir.

Power over Ethernet kullanımı, mevcut ağ altyapısı üzerine kurulabilme avantajını sunar. Enerji tüketicilerine mevcut yapılandırılmış kablo bağlantıları üzerinden akım beslenir. Klasik cihazların yanı sıra (telefon sistemleri, Wireless AP vs.) endüstriyel otomasyon kapsamında çok sayıda yeni ağ özellikle bileşenler ekleniyor (örn. sensörler, IP kameralar, erişim sistemleri). Bu durumda, endüstriyel uzaktan güç verme kolayca büyütülebilir. Yeni ve güçlü 4PPoE standartları sayesinde daha büyük enerji tüketicileri de sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Ek elektrik bağlantıları ve kablo bağlantıları gerekli değildir.

Power over Ethernet ile şirketlerde ve akıllı binalarda akıllı ışık yönetimi

Power over Ethernet ile akıllı bir ışık yönetimi kurulabilir. Ethernet kablosu sadece akım beslemesi garanti etmez, ayrıca açmak, kapatmak ve kısmak gibi kontrol komutlarını da aktarır. Bu da ağ üzerinden merkezi aydınlatma kontrolü sağlıyor. Bu, özellikle daha büyük bina komplekslerinde belirleyici bir avantajdır. Konforlu kullanımın yanı sıra değerli enerjiden de tasarruf edilebilir.

PoE standartları karşılaştırması


IEEE-standardı PoE (802.3af-2003)       PoE Plus (802.3at-2009)      4 çift PoE (802.3bt-2018)      
 
V (DC) cinsinden çıkış voltajı
 
36-57 42,5-57 42,5-57
 
mA (DC) cinsinden çıkış akımı çalışması
 
350 600 2 x 860
 
(PSE) beslemesinin W cinsinden gücü
 
15.4 maks 30 maks 45; 60; 75; 90
 
W cinsinden uç cihazdaki güç (PD)
 
12,95 maks 25,5 maks max. 40;51;62;72
 
PSE sınıfı
 
Sınıf 1: 4W
Sınıf 2: 7W
Sınıf 3: 15.4W
Sınıf 4: 30W  
Sınıf 5: 45W
Sınıf 6: 60W
Sınıf 7: 75W
Sınıf 8: 90W
 
 
Uç cihazlar (PD tipi)
 
1 2 3 ve 4
 
Kullanılan tel çiftleri
 
2 2 4

EFB-Elektronik GmbH, PoE bileşenleri ve entegrasyon için bağlantı kuracağınız firma

En yüksek seviyede bina alt yapı çözümleri: EFB-Elektronik GmbH firması bu amaçla görev yapıyor. Almanya'daki üretim tesisleriyle lider bir ağ teknolojisi üreticisi olarak, en yüksek ürün kalitesini garanti edebilir ve kısa teslimat yolları ve süreleri sunabiliriz. Uzmanlardan oluşan ekibimiz, ürün portföyümüz ve Power over Ethernet hakkında size kapsamlı danışmanlık sunmaktan mutluluk duyacaktır. Çok çeşitli teknoloji alanlarından uzman mühendislerimiz, projenizde size destek olacak ve gerekirse bireysel sistem çözümleri geliştirecektir. Proje tamamlandıktan sonra da ister telefonla ister yerinde destekle size danışmanlık sunmak için yanınızdayız. Bize gelmeniz yeterli!

4PPoE: Kostenloses Whitepaper

Hier downloaden

PoH: Power over HDBaseT™

Jetzt entdecken

PoDL: Power over Dataline

Mehr erfahren

Menschen gehen durch Glastüren

İletişim

Sizinle iletişim kurmamıza nasıl izin verilir?

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar zorunludur.

Sizinle iletişim kurmamıza nasıl izin verilir?
Lütfen seç
Desteklenen dosyalar: Görüntüler veya belgeler

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar zorunludur.