Farklı Uygulama Alanları İçin
Fiber Optik Çözümler

Bilgi teknolojilerine yönelik ihtiyacın ve aktarılan veri miktarlarının arttığı bu dönemde, ileri teknoloji Fiber optik kablo teçhizatları artık sadece veri-işleme merkezleri tarafından talep edilmiyor. EFB-Elektronik imalattan paketlemeye, dağıtımdan teknik danışmanlığa kadar fiber optik kablolamanın her alanında yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler temin edebileceğiniz güçlü bir ortaktır. Ürünleri kuruluşumuz bünyesinde imal etmemiz sayesinde, özel tasarımlar ve özel endüstriyel çözümler de sunabilmekteyiz. EFB-Elektronik R&M E2000® konektörler için montaj sertifikasına sahiptir. Fiber optik kablolamada yıllara yayılan deneyimimiz sayesinde talepleri kısa sürede yerine getirebiliyor, ürün ve aksesuarları hızlıca sevk edebiliyoruz. INFRALAN® markamız altında sertifikalı kablo sistemlerimize 25 yıl garanti veriyoruz. Garanti sistemimiz kapsamındaki bazı bileşenler güncel standartlar çerçevesinde bağımsız test laboratuvarından alınmış ek sertifikalara sahiptir. Fiber optik ürün gamımızda kablolar, aksesuarlar, temizlik kitleri, kablo birleştiriciler ve test ekipmanları dâhil olmak üzere 3.300 ürün kalemi bulunmaktadır.
Fiber Pigtail ve Jumper Kablolar
EFB-Elektronik müşterilerine LC, SC, DIN, FSMA ve ST gibi hâlihazırda mevcut tüm fiber optik konektörlerle kullanılabilen, yüksek veri kapasitesine sahip geniş bir fiber-optik pigtail kablo ve jumper kablo ürün gamı sunmaktadır. Fiber üretiminin kuruluş bünyesinde Almanya'da gerçekleştiriliyor olması sayesinde özel çözümler kısa sürede uygulanıp teslim edilebilmektedir. EFB-Elektronik ayrıca Reichle & De-Massari sertifikalı E2000® konektörler ve ara kabloları içeren kendi fiber optik kablo sistemini de sunmaktadır.
Kullanıma Hazır Breakout ve Gevşek Tüplü Fiber Kablolar
EFB-Elektronik PC veya APC parlatmalı LC, E2000®, SC, DIN, FSMA ve ST gibi hâlihazırda mevcut tüm fiber optik konektörlerle kullanıma hazır şekilde bir araya getirilmiş breakout ve gevşek tüplü kablolar tedarik etmektedir. Çeşitli fiber optik kabloların ve fiber optik konektörlerin toplu halde stoklanması sayesinde hızlı teslimat yapılabilmektedir. Kabloların her biri harfler ve sayılardan oluşan bir etiketleme sistemiyle işaretlenir. Almanya’da gerçekleştirdiğimiz imalat sayesinde müşteri siparişleri ve özel talepleri makul süreler içinde bir araya getirilir ve teslim edilir.
Konektörler ve Fiber Adaptörleri
Konektörler ve adaptörler fiber-optik hatlarının temel elemanlarıdır. Bunlar fiber optik bağlantı kalitesini doğrudan etkiler. Uygulamaya bağlı olarak seramik veya metal manşonlu ve PC/APC parlatmalı adaptörler mevcuttur.
Ek Kutuları-MTP®-Sistemleri ve Kabin Rafları
EFB-Elektronik stoktan tedarik edilebilirliği yüksek olan geniş bir donanımlı/boş ek kutusu ürün gamı sunmaktadır. Tutulan stok sayesinde, müşteri siparişleri, şirket bünyesindeki fiber optik imalatı çerçevesinde uygun bileşenlerle kısa süre içinde karşılanabilmektedir.

Yüksek ölçeklenebilirliği ve paketleme yoğunluğuyla cazip bir sistem olan MTP®/MPO kablolama sistemi IEC61754-7 ve TIA604-5A kapsamında standartlaştırılmıştır. MTP®/MPO konektörü SC-Simplex veya LC-Duplex konektör boyutlarındadır, ancak günümüz uygulamaları 12 fiberli matris içerirken bu sistem 72 fiberlik maksimum fiber yoğunluğuna sahiptir.
Fiber Aletleri ve Montaj Malzemeleri
Fiber optik hatlarının kurulumu ve devreye alınması sırasında belli başlı aletler ve temizlik malzemeleri kullanılır. IEC 14763-3 gerekleri çerçevesinde kurulumu gerçekleştirilen hatlar kullanımdan önce kontrol edilmelidir. Bunun pratikteki karşılığı konektörlerin takılmasından önce tüm bağlantıların temizlenip mikroskopla incelenmesidir. EFB-Elektronik tarafından sunulan temizlik malzemeleri ve aletleri fiber uygulamalar için özel olarak tasarlanmış, uygun toleranslarla, uygun malzemelerden imal edilmiştir.
Kablo Birleştirme ve Ölçüm Ekipmanları
EFB-Elektronik fiber optik iletim hatlarının testi ve kurulumu için farklı ölçüm cihazı versiyonları sunmaktadır. Bir fiber optik iletim hattını kontrol etmenin en kolay yolu kayıp ölçümüdür. Kayıplar fiber optik hatlarının menzilini ve performansını sınırlar. Bu nedenle kayıplar fiber optik teknolojisinin en önemli parametrelerinden biridir. Kayıplar giren ve çıkan güç arasındaki farktan kaynaklanır. Genellikle güç ölçümleri ve kayıp ölçümleri arasında alıcı gereksinimleri bakımından bir fark bulunmaz.
FTTH (Eve Fiber)
Kablolama çözümlerinde deneyimli bir uzman olan EFB-Elektronik, 25 yıldan beri geniş kapsamlı telekomünikasyon ve veri merkezi uygulamaları için yüksek kaliteli fiber ve bakır teknolojilerinin her alanında hizmet vermektedir. EFB’nin Almanya’da kendi bünyesinde gerçekleştirdiği fiber imalatı sayesinde, müşterilerimiz yüksek sevkiyat kalitesi ve özel gereksinimlerin hızlı şekilde yerine getirilmesi avantajlarından faydalanmaktadır. EFB-Elektronik’in FTTH (eve fiber) programı taşıyıcılara ve yerel telekomünikasyon hizmeti sağlayıcılarına tam uyumlu kablo hatlarını, bağlantı muhafazalarını, küçük dağıtım panolarını ve yerel ev fiber bağlantısı projelerinin başarılıyla uygulanması için gerekli abone ekipmanını kapsamlı hizmetlerle beraber sunmaktadır.
Muhafazalar
Fiber optik kablo muhafazaları dış mekân kullanımı için bölen veya toplayan nitelikte olabilmektedir. Bunlar, örnek olarak ek kutularını ve fiberlerin düzenlenmesi ya da dış etkilerden korunması için kullanılan diğer pasif elemanları kapsamaktadır. Fiber optik muhafazaların kablo girişleri çap bazında değişebilmektedir. Bu amaçla bir ilâ iki oval girişli ve altı ilâ sekiz dairesel girişli farklı tiplerde muhafazalar sunulmaktadır. Farklı kablo türleri ve tertibatlarına bağlı olarak değişen sızdırmazlık setleri de mevcuttur.