Bakır Çözümleri

Bilişim teknolojileri altyapısının teknik ihtiyaçları iletişim, veri ve video aktarımlarının tek çatıda toplanmasıyla birlikte büyümektedir. Dolayısıyla iş süreçlerinin sekteye uğramaması için güvenilir bilişim teknolojisi kablolama sistemleri öncelik haline gelmiştir. Bakır kablo sistemlerinde uzman olan EFB-Elektronik patch kablolarını, keystone ve adaptörleri, ölçüm cihazlarını ve özel çözümleri de kapsayan geniş bir ürün gamı sunmaktadır. EFB-Elektronik bakır kablo ürün portföyünde 2.500 ürün bulunmaktadır. DELTA ve ETL sertifikalı ürünler içeren INFRALAN® ve ECOLAN® markalarıyla EFB-Elektronik, kablolama sistemlerinde 25-yıllık sistem garantisi de sunmaktadır.
INFRALAN® Bakır Kablolama Sistemi
Dijital çağda iletişim, veri ve video aktarımının aynı ortam üzerinden yapılmasıyla, bilişim teknolojilerin teknik altyapı ihtiyaçları da gitgide artmıştır. Ethernet üzerinden güç aktarımı uygulamaları, VoIP telefon teknolojisi ve video aktarımı yerel ağlara yeni görevler yüklemiştir. Modül teknolojisine sahip INFRALAN® kablolama sistemiyle şirketler ve kamu kuruluşlarının kablo teçhizatı ihtiyaçları EN 50173 standardına uygun şekilde sağlanmaktadır. INFRALAN® kablo sisteminin bileşenleri ayrıca bağımsız test laboratuvarlarında testlere tabi tutularak, modern ofis binalarının ve veri işlem merkezlerinin en ağır gereksinimlerini karşıladıkları belgelenmiştir. Sertifikalı EFB iş ortakları için sunulan 25 yıllık sistem garantisiyle yatırımınız için ek garanti sunulur ve kablo altyapınızın uzun ömürlü olması güvence altına alınır.
ECOLAN® Bakır Kablolama Sistemi
EFB-Elektronik’in kablolama sistemi EA Sınıfına kadar olan iletim sınıfları için uygundur ve 10 Gigabit/s değerine kadar bant genişliğinde iletim gerçekleştirebilir. Almanya dışında genelde UTP iletim teknolojisi kullanılmaktadır. EFB-Elektronik pek çok sistemin ihtiyacını karşılayacak geniş ürün gamına sahiptir. Sertifikalı EFB iş ortakları ECOLAN® kablolama sistemi için 25 yıl sistem garantisi sunabilmektedir.
Keystone ve Bağlantı Modülleri
EFB-Elektronik’in kablolama sistemi EA Sınıfına kadar olan iletim sınıfları için uygundur ve 10 Gigabit/s değerine kadar bant genişliğinde iletim gerçekleştirebilir. Almanya dışında genelde UTP iletim teknolojisi kullanılmaktadır. EFB-Elektronik pek çok sistemin ihtiyacını karşılayacak geniş ürün gamına sahiptir. Sertifikalı EFB iş ortakları ECOLAN® kablolama sistemi için 25 yıl sistem garantisi sunabilmektedir.
Patch kablolar
EFB-Elektronik bükümlü çift kablo içeren ara bağlantı kablolarını farklı renklerde, uzunluklarda ve Cat.5e U/UTP ile Cat.6A S/FTP arası kategorilerde tedarik eder. EFB-Elektronik ayrıca endüstriyel uygulamalar için PVC, LSZH veya PUR gibi farklı yalıtım malzemelerinden imal edilmiş kılıflara sahip ara bağlantı kabloları da tedarik etmektedir. İmalat uzmanlığımız standart ürünlerin yanı sıra özel kablo malzemesine sahip, özel olarak etiketlenmiş ve dilediğiniz konektörlerle donatılmış kablo tertibatlarını da kapsamaktadır. Sadece 500 adet ve üzeri siparişlerinizde size özel ara bağlantı kablolarını, kendi logonuzu ve ürün numaranızı içerecek şekilde sipariş edebilirsiniz.
Patch Panel ve Data Prizleri
Patch (Ara bağlantı) panelleri bağlantıları birleştirmek, dağıtmak ve sürekliliğini sağlamak için kullanılan geçiş noktalarıdır. Bunlar karmaşık kablo yapılarını düzenlemek için kullanılabilir. Patch panelleri dağıtım kabinlerinde bulunan pasif ağ elemanlarıdır. Aktif elemanlar ise, örneğin anahtarlar ve yönlendiricilerdir. Basit bir ara bağlantı kablosu değişimiyle, kablo tertibatı değişimi gerekmeden, bir iş istasyonunun iletişim servisleri arasında sorunsuz geçişler yapılabilir. EFB-Elektronik 10“ ve 19“ boylarda 8, 12 veya 24 portlu 0,5 U ve 1 U gibi farklı tiplerde patch panelleri tedarik etmektedir. EFB-Elektronik bu amaçla Cat. 6A’ya kadar farklı kategorilerde 2-portlu data prizleri sağlamaktadır.
Data Kabloları - Flex Kablolar
Data kabloları ve damarlı kablolar bakır tabanlı iletim hatlarının temel elemanlarıdır. EFB-Elektronik iç mekan ve dış mekan kullanımı için uygun ve 10 Gigabit’e kadar Ethernet bağlantısı sağlayan Cat.7A S/FTP standardında (1500 MHz’e kadar) geniş bir data kablosu ürün gamı sunmaktadır. Sevkiyat 100 ilâ 1000 metre arasında değişen kalemlerde müşteri taleplerine uygun boylarda gerçekleştirilir. Kablo kılıfları PVC, LSZH ve endüstriyel PUR malzemeden imal edilebilmektedir. EFB-Elektronik, data kablolarının yanı sıra kendi montajını yapmak isteyen müşteriler için ham ara bağlantı kabloları da tedarik etmektedir.
RJ45 Konektör ve Aksesuarlar
Dünyada en yaygın olarak kullanılan tak-çıkar konektör tipi farklı adlarla anılmaktadır: Telefon konektörü, modüler konektör, data konektörü, ağ konektörü, Ethernet konektörü. Bunlar içinden en uygunu muhtemelen “Ethernet konektörü”dür. Ethernetin başarı öyküsü kesinlikle Ethernet protokolününün bükümlü kablo çifti üzerinden aktarılmasını sağlayan RJ45 konektöre bağlıdır. Uzaktan idare edilen basit konektör, yüksek hızlı dijital star konektöre evrilirken Ethernet üzerinden güç aktarımı (PoE) başlamıştır. Günümüzde kullanılan RJ45 konektör IEC60603-7-x uyarınca uluslararası standarda bağlanmış ve Cat. 5e, Cat. 6 ve Cat. 6A gibi kategorilerde sınıflandırılmıştır. EFB-Elektronik ürün gamı dâhilinde hem klasik sıkma konektörler hem de sahada alet gerektirmeden monte edilebilen tipte konektörler, farklı uygulamalar için çeşitlilik arz edecek şekilde mevcuttur.
Montaj Aletleri ve Test Cihazları
Bakır tabanlı iletim hatlarını kurmak ve kurulumun onay testlerini gerçekleştirmek için kurulumu yapan kişinin doğru teknolojiyle donanmış olması gerekir. Bu kişinin hem özel aletlere hem de işi yüksek kaliteyle başarılı şekilde tamamlamak için gereken uygun ölçüm cihazlarına sahip olması gerekir. EFB-Elektronik kablo soyma aletinden profesyonel ağ sertifika test cihazlarına kadar eksiksiz bir ürün portföyü sunmaktadır. Sertifika test cihazı iletim ağlarının ISO/IEC 11801 veya EN 50173 gibi geçerli standartlara uygunluğunu belgeleyebilir. Dahası kablo tertibatlarının 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T veya 10GBASE-T gibi uygulama protokolleri çerçevesinde test edilmesini de mümkün kılar.
Telekomünikasyon
Çift telli sistemler, telekomünikasyon teknolojisindeki etkinliği ispatlanmış sistemlerdir. 0,6 ilâ 0,8 mm tel çapına sahip iki telli kablolar dağıtım panosundan müşteriye kadar olan son aşamayı kat etmek için kullanılır. Bağlantı için “soyma gerektirmeyen lehim-vida” teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji, tel çifti ve bağlanacakları elemanlar arasında hızlı ve güvenilir bağlama sağlar. “Soyma gerektirmeyen lehim-vida” teknolojisi günümüzdeki aktif parazit giderme (vectoring) teknolojilerinin kullanıldığı sistemlerde de güvenilir performans sunmaktadır.